23 Ekim 2013 Çarşamba

ARTIK BENİM DE BİR BLOGUM VAR. 


Farklı bir tasarım yapmak istiyordum  ama şimdilik basit hazır  bir şablonu kullanarak yazmaya başlayayım dedim.Bu benim ilk yayınladığım yazı.  Blog takip etmeyi çok sevince benim de bir blogum olsun isteği başladı ben de. Ne yazsam , nereden başlasam derken blog yazmaya nasıl karar verdiğimi anlatarak başlamak  istedim. 

Sabah 8:30 akşam 18:00 iş mesaisinden sonra  başlayan ev mesaisinden zaman kalmadığı için sürekli olarak devam ettiğim bir hobim yok. Kocaman bir heves , kısacık zaman ile maalesef hayatıma devamlı bir uğraş koyamadım. Çok şeye merak ettim, çok şeyin belirli bir kısmına kadar çabaladım ama ben bu işte uzman oldum diyemedim bir türlü. Hem eşimin hem de kendimin sitemi büyük bu konuda.  Kova burcu kadını olarak yapısal olarak  çok fazla sıkıya da gelemiyorum sanırım. Birde tam anlamı ile iyi bir uğraş, iyi bir hobi bulacaksanız imkanlarınızın da iyi olması gerekiyor. Maalesef bir dönem bu konuda da çok şanslı olamadım, şimdi zaman konusunda sıkıntılar olsa da neyi nasıl yapacağımın yolunu çözebilmiş durumdayım ....

İlk blog takibim  Etamin, kanaviçe genel anlamda çarpı işi  ile başladı .Ortaokul günlerinde kız çocuklarının şimdikinden farklı ve bence çok daha zevkli olarak zamanlarını geçirdikleri oyunları elişi yapmak idi. Ya dantel, ya çarpı işi, ya da altıgen çıtalara çakılmış çivilerden yapılmış bir aparatla ördüğümüz liflerdi bizim oyuncaklarımız . 

Dantele merak salanlar önce zincir çekmek , sonra delik dolgu  ile başlar salon takımları masa örtüleri örerek uzmanlıklarını tamamlarlardı.  Ben maalesef  delik dolgu kısmına kadar gelebildim dantelde :) 

Çarpı işi için de  önce  işlemesi daha basit olan  etamini öğrenmek gerekiyordu. Küçük etamin peçeteler, basit şekillerden sonra seccadelere, daha sonra kanaviçeye geçerek  yatak odası takımları , yastıklarla devam eden zevkli , yaratıcı bir uğraş . Etamin konusunda iyiydim, oldukça fazla seccade ve kanaviçe takım işlemiştim o zamanlar. 

Üniversite ve bekar geçirdiğim iş hayatı döneminde tüm hobiler, meraklar oldukça uzağa gitti.  Evlilik döneminde de arada etamin işi yaptım  ama  yine öyle farklı tasarımlarım olmadı. Aktif bir hobi olarak bir arayışta olmadığımdan belki, internet  , paylaşım siteleri bu kadar yoğun olmadığından belki de değişik çarpı işi tasarımlarından haberim olmamıştı. 

2-3 yıl önce devamlı bir uğraş ararken DMC ile goblen ile etamin, kanaviçe ile oldukça güzel tasarımları görmemle yeniden merak saldım çarpı işine. Blog  takibime  işte bu şekilde başladım........Hiç yorum yok:

Yorum Gönder